Czyste szyby

By | niedziela, stycznia 14, 2018
Czyste szyby to podstawa w każdym aucie. Dobra widoczność jest niezbędna do bezpiecznej jazdy.

W dzisiejszych czasach samochody są naszpikowane różnymi systemami wspomagającymi bezpieczeństwo na drodze, jednak co nam to da jeśli szyba przednia jest zanieczyszczona a wycieraczki zamiast ściągać to rozmazują brud?

Pierwszą czynnością jaka zazwyczaj przychodzi nam na myśl jest porządne umycie szyb i zmiana wycieraczek. I tu się z każdym zgodzę, jednak  czasem to za mało. Często podczas mycia możemy zaobserwować  na szybie plamy od płynu do spryskiwaczy, osady kwaśnego deszczu lub inne zanieczyszczenia, np: żywice z drzew czy pozostałości po ptasich odchodach.

Przykładowy zestaw do pielęgnacji szyb, fot. RBstudio

Chciałbym przedstawić kilka prostych kroków na polepszenie stanu szyb w samochodzie.

Zaczynamy

Etap pierwszy - mycie.

Dokładne umycie szyby jest podstawą, każdy ma swoje techniki i ulubione produkty do mycia więc tutaj wybór jest dowolny.

Etap drugi - oczyszczenie z osadów.

Tu przyda się nam mleczko polerujące, które usunie większość  osadów z szyb (np : Autoglym car glass polish).  Cały proces możemy wykonać ręcznie, używając do tego piankowego aplikatora (czynność  zbliżona do woskowania) .

Jeśli nasze szyby są mocniej zanieczyszczone to zalecam użycie pasty polerującej do szkła (np: CarPro Ceriglass). Środki ścierne dogłębnie oczyszczą powierzchnię oraz usuną mikro zarysowania od starych gum wycieraczek. Najlepiej sprawdzi się tu maszyna DA na filcowym padzie. Kilka przejazdów powinno załatwić sprawę, pozostawiając szybę krystalicznie czystą i wolna od zanieczyszczeń.

Po takim zabiegu dobrze jest szybę dokładnie umyć oraz odtłuścić (np: IPA lub Geyon Prep).
OK. nasza szyba jest czysta ! o to nam chodziło, przejrzystość jest poprawiona, praca wycieraczek tez ulegnie polepszeniu. Co dalej?

Etap trzeci - zabezpieczenie.

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie naszej szyby. Na rynku istnieje wiele preparatów tzw. niewidzialnych wycieraczek które zapewniają efekt odpychania wody już od 45 km/h.

Do artykułu starałem się wybrać produkt łatwy w aplikacji, przystępny cenowo,  trwały  oraz zapewniający odpychanie wody już od najniższych prędkości  (co jest przydatne podczas jazdy miejskiej). Łatwo nie było, po kilku miesiącach testów wybór padł na produkt firmy SOFT99 model: Glaco Q. Dołączona instrukcja obsługi pozwoli nam na prawidłową aplikację, zalecam trzymanie się czasu (5-10 minut) przerwy pomiędzy aplikacją a wypolerowaniem szyby (pozostawienie produktu na dłużej spowoduje trudności z dotarciem powłoki).

Soft99 GlacoQ po aplikacji na przedniej szybie

Po dokładnym wypolerowaniu szyby, mamy koniec pracy. Powłoka teoretycznie wiąże natychmiast, jednak pozostawienie samochodu na noc w garażu (ok. 12h) pozwoli szybie lepiej związać się z produktem co przełoży się na jego trwałość.

Trwałość - ile możemy oczekiwać? Tu byłem mile zaskoczony, minimum 6 mies i przebieg ok. 10 tys km i efekt odpychania wody dalej widoczny, po 9 miesiącach powłoka na przedniej szybie zanikła całkowicie.  Glaco Q zaczyna pokazywać swoje możliwości przy minimum 70km/h. Podczas deszczu rzadko uruchamiałem wycieraczki, bądź chodziły na minimalnym biegach.

Wysoka hydrofobowość: efekt odprowadzania kropel deszczu

 Podsumowanie

Pisząc ten artykuł chciałem zwrócić uwagę jak nasze bezpieczeństwo jest zależne od czystych szyb w samochodzie oraz jak o nie prawidłowo zadbać aby polepszyła się nam widoczność  na co dzień.
Czy warto spędzić kilka godzin i zadbać o nie? Zdecydowanie tak.

Poza poświęconą pracą zyskujemy znaczna poprawę widoczności, szczególnie w nocy będzie to zauważalne. Podczas intensywnych opadów woda nie zalega nam na szybach, mamy lepszy podgląd  sytuacji na drodze. Brud i inne osady będą mniej przylegały do szyby,  mycie staje się prostsze.  Wycieraczki lepiej pracują i tak naprawdę mniej ich zużywamy. Zdecydowana poprawa zauważalna jest również w okresie zimowym, zamarzniętą szybę jest dużo łatwiej oczyścić z zalegającego lodu/szronu.

Wymienione produkty są jedynie przykładowymi, ogólnie dostępnymi artykułami samochodowymi, które każdy wybierze wedle uznania, starałem się podać jednak te które są szeroko dostępne, przystępne cenowo i łatwe w użyciu.


Nowszy post Starszy post Strona główna